Inkontynencja - czym jest i jak z nią postępować?
15 lutego 2022Pojęcie inkontynencja oznacza duży problem z nietrzymaniem moczu u osób starszych, ale także z nietrzymaniem kału. Osoby zmagające się z tą chorobą mogą mieć ogromne problemy...
Alzheimer, czy demencja kojarzą się głównie ze starością i problemami z pamięcią. To jednak tylko jedno oblicze tych zaburzeń. Choroby mogą zaatakować wcześniej, a nawet w okolicach czterdziestki. Wtedy do czynienia jest z demencją o wczesnym początku. Pierwszym objawem niekoniecznie są zaniki pamięci.
Alzheimera i demencja są terminami, które stosuje się wymiennie, wiele osób myśli, że znaczą to samo. W rzeczywistości, różnice między tymi dwoma chorobami są zasadnicze. Rozróżnienie ma ogromne znaczenie tak dla pacjentów, jak i ich rodzin czy opiekunów.
Alzheimer czy demencja pozostają wciąż pod wieloma względami tajemnicą. Dlatego te dwie podobne choroby są z sobą mylone w codziennych rozmowach i w potocznym rozumieniu. Tymczasem demencja a Alzheimer to dwie inne choroby. Demencja to zaburzenie pracy mózgu, które wpływa na komunikację i codzienne funkcjonowanie. Alzheimer jest formą demencji. Wpływa na części mózgu odpowiedzialne za kontrolowanie myśli, pamięci i mowy.
Demencja jest głównie terminem parasolowym grupy objawów, w tym kłopotów z myśleniem i pamięcią. Najczęściej kojarzony jest ze związanym z wiekiem spadkiem funkcji poznawczych. Demencja a alzheimer mogą powodować inne czynniki niż ma to miejsce w przypadku Alzheimera. Najpopularniejszymi przyczynami demencji może być np. choroba Huntingtona, Parkinsona lub Creutzfeldta-Jakoba.
Choroba alzheimera jest przyczyną demencji stanowiącą od 50-70% wszystkich jej przypadków. Objawy obejmują zaburzenia myślenia, zaburzenia mowy, a także zagubienie. Lekarze używają różnych metod w celu zdiagnozowania przyczyn tej choroby. Obejmują one m.in. badania krwi, ocenę stanu psychicznego czy tomografię mózgu.
Diagnozując demencję, diagnozuje się grupę objawów. W przypadku demencji a alzheimer doświadcza objawów otępienia, nie wiedząc przy tym, co jest ich przyczyną. Kolejną różnicą jest, że choroba Alzheimera a demencja starsza nie jest chorobą odwracalną. W dzisiejszych czasach jest to choroba nadal nieuleczalna. Tymczasem niektóre postaci demencji niż alzheimer spowodowane są interakcją leków lub niedoborem witamin. Mogą być oczywiście odwracalne lub tymczasowe. Ustalenie przyczyny choroby pozwala zastosować odpowiednio dobrane leczenie. Zapewnić pomoc dostosowaną do potrzeb pacjenta. Najlepszym podejściem jest zaangażowanie, komunikacja i troskliwa opieka.
Choroby takie jak Alzheimer czy demencja powinny być diagnozowane przez lekarza. Przed podjęciem pracy w opiece, często opiekunki nie są informowane o schorzeniach. Należy obserwować podopiecznego pod kątem niecodziennych zachowań. Przebywając z seniorem, jest możliwość dostrzeżenia tego, co mogło umknąć rodzinie lub interniście. Ważne jest także codzienne stymulowanie mózgu. Można wprowadzić kilka ćwiczeń:
Komentarze