CChoroby u seniora
Niewydolność nerek u osób starszych
13 stycznia 2022
Niewydolność nerek u starszej osoby to choroba bardzo niebezpieczna. Stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia każdego człowieka. Jeśli ostatnio rzadziej oddaje się mocz lub pojawiły się obrzęki, nie należy tego ignorować. W takich sytuacjach warto sprawdzić, czy nerki radzą sobie ze swoją podstawową funkcją. Choroby nerek są wciąż bagatelizowane i prowadzą do poważniejszych problemów.
Czym jest niewydolność nerek u starszych osób?
Niewydolność nerek u osób starszych może rozwijać się przez dłuższy czas bezobjawowo. Sprawia to, że jest podwójnie niebezpieczna, ponieważ można ich nie zauważyć na czas. Im później, tym gorzej zwalczyć chorobę. Rozróżnia się dwa typy niewydolności nerek u starszych osób: ostrą i przewlekłą. Ostra niewydolność nerek u starszych osób ma zazwyczaj bardziej gwałtowny przebieg, aczkolwiek jest odwracalna.
Przewlekła niewydolność nerek u osób starszych jest procesem nieodwracalnym i postępującym. Zdecydowanie prowadzi do nieuchronnej utraty funkcji nerek. Prawidłowa czynność nerek zapewnia optymalne warunki do pracy wszystkich narządów. Podstawowym wskaźnikiem czynności nerek jest ich wydolność.
W przypadku niewydolności nerek u osób starszych dochodzi do niedostatecznego oczyszczania krwi. Doprowadza to do usuwania wody, co prowadzi do wzrostu stężenia produktów przemiany materii, toksyn i przewodnienia. W takich sytuacjach nerki przestają też pełnić wszystkie inne funkcje regulacyjne. Ostra niewydolność nerek u osób starszych dotyczy nie tylko tego narządu. Zanieczyszczona krew dociera bowiem do każdego organu i tkanki, zaburzając ich funkcje.
Jaka dieta na niewydolność nerek u osób starszych?
Warto wiedzieć co zrobić w przypadku niewydolności nerek u osób starszych i jak im pomóc. Odpowiednia dieta jest w tym przypadku najważniejsza. Podczas procesu trawienia białka z organizmu wydzielane są produkty uboczne przemiany materii. Głównie należą do nich puryny, mocznik i kreatynina.
U zdrowych ludzi wszystkie wydalane są wraz z moczem. Niestety niewydolność nerek u osób starszych chorych i wydalanie toksyn jest zaburzone. W efekcie może dojść do zatrucia organizmu. Stężenie toksycznych substancji w takich sytuacjach jest za wysokie. Pojawiają się dolegliwości w postaci kolki nerkowej. Dieta skomponowana w odpowiedni sposób pomoże się przed nią ustrzec.
Jaka dieta na niewydolność nerek u osoby starszej będzie najlepsza? To taka, w której organizmowi dostarcza się mniej białka. Produkty, które są wysokobiałkowe, zawierają dużą ilość fosforu. Jak się okazuje, jego nadmiar jest bardzo szkodliwy dla chorego. Na niewydolność nerek u osób starszych powinno ograniczyć się dzienną ilość białka. Spożywać powinno się do maksymalnie 0,8 g na kilogram masy ciała. Tłuszcze mają stanowić około 30% dziennego zapotrzebowania, a węglowodany – 50-60%.
Jakie badania wykonać na niewydolność nerek u osób starszych?
Nie bez powodu niewydolność nerek u osób starszych nazywana jest cichym i podstępnym zabójcą. Istnieją przypadki, w których choroba rozwija się przez 10-15 lat w sposób zupełnie bezobjawowy. Po tym czasie niestety jest trudna do wyleczenia. Leczenie może trwać nawet kilka lub kilkanaście lat. Pomimo tego i tak dochodzi do śmierci pacjenta. Z powodu chorób powiązanych ze zbyt późno zdiagnozowaną niewydolnością nerek u osób starszych. Jaki pakiet badań trzeba wykonać?
- Kreatyninę,
- kwas moczowy,
- badanie ogólne moczu,
- mocznik,
- wskaźnik albumina/kreatynina w moczu (ACR).
Komentarze