CChoroby u seniora
Inkontynencja - czym jest i jak z nią postępować?
15 lutego 2022
Pojęcie inkontynencja oznacza duży problem z nietrzymaniem moczu u osób starszych, ale także z nietrzymaniem kału. Osoby zmagające się z tą chorobą mogą mieć ogromne problemy. Schorzenie oprócz natury fizjologicznej przekłada się na sferę psychologiczną. Pacjent w takich sytuacjach traci pewność siebie i wycofuje się z życia towarzyskiego. Warto poznać typy inkontynencji oraz sposoby zapobiegania jej skutkom i przeciwdziałania.
Skutki nietrzymania moczu o osób starszych
Inkontynencja u osób starszych może mieć różne przyczyny, a także i skutki są równie rozległe. Dotykają fizjologii pacjenta, jak i jego psychiki. W niektórych przypadkach nietrzymanie moczu u osób starszych może prowadzić do infekcji w drogach moczowych. Może doprowadzić również do zapalenia pęcherza moczowego. Źle wpływa także na stan ogólny osoby nią dotkniętej. Chory unikając nieprzyjemnych sytuacji zmniejsza przyjmowanie płynów. Dzięki temu powstaje więcej zaburzeń elektrolitowych i odwodnienia. Jest to bardzo niebezpieczne zwłaszcza dla starszych pacjentów. Z nietrzymaniem moczu u osoby starszej wiąże się także ogromny dyskomfort oraz wstyd. Z czasem mogą pojawić się problemy w życiu codziennym i z nawiązywaniem relacji międzyludzkich. Może przyczynić się to do depresji. W takiej sytuacji ważna jest szybka diagnostyka i jak najbardziej trafnie dobrane przeciwdziałanie.
Typy inkontynencji u osób starszych
Inkontynencja u osób starszych może wynikać z choroby zapalenia pęcherza, choroby Parkinsona, schorzenia prostaty u mężczyzn. Zdarza się, że jest, skutkiem nietrzymania moczu u osób starszych są leki. Spożywana nadmierna ilość alkoholu albo kofeiny również. Kłopoty mogą pojawić się tylko okresowo. Osoby, które stale borykają się z niekontrolowanym oddawaniem moczu, mogą mieć różne typy:
- Wysiłkowe nietrzymanie moczu – gdy mięśnie Kegla są osłabione. Niekontrolowany wyciek moczu może się przytrafić podczas aktywności fizycznej, podnoszenia ciężkich przedmiotów, kichania, kaszlu, śmiechu.
- Nietrzymanie moczu z naglącym parciem – nietrzymanie moczu u osób starszych. Objawia się poprzez pojawiającą się potrzebę oddania moczu. Może się przytrafić w ciągu dnia i nocy, a następnie w ciągu kilku chwil mocz wypływa.
- Nietrzymanie moczu wynikające z przepełnienia pęcherza – Ten problem przeważnie dotyczy mężczyzn z przerostem prostaty. Utrudnia odpływ moczu z pęcherza. W tej sytuacji pęcherz jest przepełniony, a zdarza się, że mocz mimowolnie z niego wycieka.
- Inkontynencja pomikcyjna – polega na niecałkowitym opróżnieniu cewki podczas oddawania moczu. Pozostałe w niej kropelki wyciekają z opóźnieniem. Chociaż ten typ określa się także jako kropelkowe nietrzymanie moczu. Plamy powstałe na bieliźnie lub odzieży mogą stanowić duży problem.
Nietrzymanie moczu u osób starszych, dlaczego jest tak problematyczne?
Nietrzymanie moczu u osób starszych powoduje ogromny dyskomfort w życiu codziennym. Jest to przypadłość bardzo częsta. Przytrafia się przedstawicielom obu płci, przy czym dwa razy częściej kobietom. Okazuje się, że z biegiem lat ryzyko nietrzymania moczu u osób starszych leżących wzrasta. Skrępowanie przed rozmową z lekarzem sprawia, że wiele osób niepotrzebnie przeżywają stres. W wielu przypadkach nietrzymanie moczu u osób starszych można poddać skutecznej terapii. Istnieje wiele możliwość leczenia chirurgicznego i farmakologicznego. W takich sytuacjach bardzo ważne są ćwiczenia mięśni dna miednicy i zmiany w stylu życia. Polegają na eliminacji czynników sprzyjających nietrzymaniu moczu u osób starszych.
Komentarze