CCo dla seniora
Domowe sposoby na zaparcia u osób starszych
14 stycznia 2022
Zaparcia u osób starszych szczególnie leżących to problem znany od zawsze. W ostatnich dziesięcioleciach przybrał na sile z powodu przyjęcia przez społeczeństwo siedzącego trybu życia. Statystyki mówią, że nawet 16% dorosłych cierpi na różne zaparcia. Natomiast po 60 roku życia odsetek ten rośnie i wynosi aż 30%. Wśród osób leżących sięga do 50%.
Jakie są domowe sposoby na zaparcia u osób starszych?
Zaparcia u starszej osoby są dolegliwością polegającą na utrudnionym, rzadki i bolesnym oddawaniu stolca. Oczywiście nie są one jednorodną i odrębną jednostką chorobową. Szczególnie stanowią natomiast objaw różnych schorzeń i problemów zdrowotnych. Brak stolców u starszej osoby może wywołać np. ból brzucha, który jest nieprzyjemny. Tak częsta dolegliwość musi być prawidłowo leczona.
Szacunkowo na chroniczne zaparcia cierpi blisko 15 procent populacji. W wielu przypadkach wystarcza podstawowa konsultacja z lekarzem opieki zdrowotnej. Sprawdzone domowe sposoby na zaparcia u seniorów okazują się idealnym rozwiązaniem. Najczęściej tego typu problemy są efektem niewłaściwego trybu życia. Przede wszystkim złej diety, ale i niskiej aktywności fizycznej, czy nadużywania leków. Czasami leki na zaparcia u osób starszych również mogą być niebezpieczne.
Co na zaparcia u starszej osoby?
Najlepsze domowe sposoby za zaparcia u osób starszych to odpowiednia dieta, przez co należy:
- Wprowadzić określonych produktów przyspieszających ruchy jelit, rozmiękczających masy kałowe, ułatwiających trawienie;
- Należy unikać produktów zatwardzających, ciężkostrawnych i wzdymających;
- Należy pić dużo ilości wody;
- Zioła na zaparcia u osób starszych.
Wskazana jest przede wszystkim dieta przy zaparciach u osób starszych. Taka, która będzie zawierała duże ilości błonnika pokarmowego. Jak wiadomo różnego typu substancji niepodlegających trawieniu, o charakterze polisacharydowym. Błonnik zdecydowanie zwiększa masę stolca. Dodatkowo powoduje zwiększone chłonięcie wody, stymulując i ułatwiając wydalanie.
Domowe sposoby na zatwardzenie u osób starszych
Modyfikacja diety okazuje się skutecznym rozwiązaniem na zaparcia u osób starszych leżących. Szczególnie są efektem wieloletniej kumulacji złych nawyków żywieniowych. Jakie domowe sposoby na zatwardzenie można zastosować? Oczywiście tak, by przywrócić i pobudzić jelita do wzmożonej pracy. Produkty, które warto stosować to:
- pieczywo gruboziarniste, kasze, otręby żytnie;
- świeże owoce, takie jak jabłka, porzeczki, agrest, kiwi;
- owoce suszone, w tym głównie śliwki, ale także w postaci kompotu lub soku;
- warzywa, czyli buraki czerwone, marchew, fasola i kapusta;
- jogurty naturalne;
Na zaparcia u osób starszych dobry jest ruch. Zaangażowanie go w jakąkolwiek aktywność fizyczną może zdecydowanie pomóc. Mogą to być spokojne spacery na świeżym powietrzu. Kilkadziesiąt minut wystarczy, aby pobudzić organizm do sprawnego funkcjonowania. Należy zachęcić seniora do działania. Brak ruchu wpływa niestety na procesy starzenia się organizmu.
Trudniej leczy się zaparcia u osób starszych leżących, które nie mogą pozwolić sobie na żaden ruch. Warto zdecydować się również na rehabilitację, która poprawia jakość funkcjonowania organizmu. Jeśli i taka forma aktywności fizycznej nie jest możliwa, postaw na masaż brzucha i ciepłe okłady. Takie sposoby znacznie pobudzają jelita do działania.
Domowe sposoby na zaparcia u osób starszych bardzo często przynoszą oczekiwany rezultat. Czasami powyższe metody nie są skuteczne lub ich stosowanie nie poprawia sytuacji długotrwale. W takich sytuacjach należy zaproponować seniorowi wizytę u specjalisty.
Komentarze