CCo dla seniora
Jak zatrzymać biegunkę u starszej osoby?
18 marca 2022
Biegunka u starszej osoby to jedna z najczęstszych dolegliwości układu pokarmowego. Zmiany, które następują w organizmie z wiekiem, sprawiają, że żołądek i jelita stają się szczególnie wrażliwe. Najważniejsze jest, aby pamiętać, że przewlekła biegunka u starszej osoby to niepokojący objaw. Może doprowadzić do poważnych komplikacji. Biegunka w każdej grupie wiekowej łączy się z dużym dyskomfortem. U seniorów może być szczególnie niebezpieczna i prowadzić do groźnych powikłań.
Jak zatrzymać biegunkę u starszej osoby?
Jaka powinna być dieta przy biegunce u starszej osoby? Należy zrezygnować z ciężkostrawnych produktów, tłustych oraz wysokobiałkowych. Stosowanie diety lekkostrawnej pomoże zregenerować i przywrócić prawidłową florę bakteryjną. W trakcie biegunki należy wykluczyć z jadłospisu:
- ostre przyprawy,
- pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane oraz kasze,
- cytrusy,
- owocowe soki, szczególnie pomarańczowy i jabłkowy,
- rośliny strączkowe.
W jadłospisie na biegunkę u osoby starszej powinno się znaleźć:
- Czerstwy chleb albo suchary,
- kasza jęczmienna, kleik ryżowy,
- zupy warzywne oraz gotowane warzywa,
- owoce takie jak aronia, czarne jagody, czarne porzeczki i morele,
- chłodne herbatki ziołowe, czyli rumianek, mięta i czarna herbata niesłodzona,
- woda mineralna.
Podczas biegunki bardzo łatwo jest o odwodnienie. Dlatego też powinno zadbać się o podawanie osobie strasznej dużej ilości płynów. Szklanka wody co godzinę będzie optymalną dawką. Biegunka u osób starszych wymaga przyjmowania na dobę co najmniej dwa litry płynów. Jeśli choroba ma przebieg gwałtowny, można zwiększyć ilość. W zastępstwie wody można podawać płyny z elektrolitami. To właśnie ich utrata jest najbardziej poważnym problemem, który związany jest z odwodnieniem przy rozwolnieniu.
Przyczyny biegunki u osób starszych
Biegunka może pojawić się z wielu czynników. Zaczynając od stresu, alergii lub zatruć pokarmowych kończąc na przewlekłych i poważnych chorobach. Trzeba mieć na uwadze, że osoby starsze mają często delikatny żołądek. Występuje u nich nadwrażliwość pokarmowa oraz problemy z trawieniem. Osoby starsze mają osłabioną mikroflorę jelitową, a także spowolniony metabolizm.
Do częstych przyczyn biegunki u starszej osoby należy zaliczyć spożycie nieświeżych i niedogotowanych produktów. To one zawierają bakterie lub wirusy atakujące układ pokarmowy. Może się zdarzyć, że biegunka u osób starszych jest reakcją na przyjmowane leków, w tym antybiotyki. Biegunkę u osób starszych w przypadku lekarstw przepisanych na stałe trzeba zgłaszać lekarzowi. Dzięki temu będzie mógł reagować i rozważyć zmianę preparatu lub jego dawkowania.
Biegunka u starszego człowieka występuje często u osób z celiakią, nietolerancją laktozy lub fruktozy. Zaraz po zjedzeniu niedozwolonego w diecie składnika. Może to być na przykład zwykłe pieczywo, nabiał lub owoc. Niestety podopieczni nie zawsze mają świadomość swoich alergii pokarmowych. Przewlekła biegunka u starszej osoby może być również objawem innych problemów zdrowotnych. W tym także poważnych schorzeń nie tylko przewodu pokarmowego. W tym przypadku można zaliczyć zespół jelita drażliwego (IBS), czy chorobę Leśniowskiego-Crohna. Oczywiście zapalenie jelit, nadczynność tarczycy, zapalanie trzustki i choroby nowotworowe.
Napoje podczas biegunki u osób starszych
Uzupełnianie płynów utraconych z organizmu w trakcie biegunki u osób starszych jest niezwykle ważne. Odwodnienie jest szczególnie niebezpieczne dla seniorów. Podopieczny powinien pić często, ale do tego powoli i mniejsze porcje. Spożywanie napojów przez opiekuna jest niezwykle ważne i pozwala zapobiec nieprzyjemnym skutkom.
Komentarze