PPraca dla opiekunek
Dlaczego nie warto pracować „na czarno” jako opiekunka osób starszych?
16 lutego 2022
Praca opiekunki w Niemczech bez umowy jest bardzo interesująca alternatywa dla zatrudnienia. Bardzo często ludzie myślą, że nie płacąc ubezpieczeń, czy podatków wyjdzie na tym lepiej. W krótkoterminowej perspektywie zyskać można oczywiście pewne korzyści finansowe. W najgorszym przypadku sytuacja może się diametralnie zmienić, gdy praca w Niemczech na czarno zostanie wykryta. W takiej sytuacji można zostać pociągniętym do odpowiedzialności karnej. Praca opiekunki w Niemczech na czarno łamie prawo i w świetle niemieckiego prawa popełnia się przestępstwo. Ukarana zostanie zarówno opiekunka pracująca na czarno, jak i osoba, która ją nielegalnie zatrudnia.
Ile zarabia opiekunka w Niemczech na czarno?
Tematem bardzo często poruszanym jest praca opiekunki w Niemczech na czarno, która zwana jest także prywatną. Bez jakiejkolwiek umowy, bez podatków, bez składek i bez ubezpieczenia. Niestety, ale wciąż wiele obywateli poszukuje ofert pracy prywatnie, licząc na to, że więcej zarobią. Czy w rzeczywistości jest to prawda? Okazuje się, że zarobki opiekunki w Niemczech na czarno wcale nie różnią się od legalnego wynagrodzenia. Ewentualnie są wyższe o przysłowiowe parę euro. Niestety trzeba się zastanowić jakim kosztem. Praca na czarno pociąga za sobą szereg negatywnych konsekwencji zarówno na dziś, jak i na przyszłość. Brak jakiegokolwiek ubezpieczenia zdrowotnego może pociągnąć za sobą gigantyczne koszty leczenia w Niemczech. Brak składek emerytalnych to minimalna emerytura w przyszłości.
Kiedy pracownicy mają do czynienia z pracą jako opiekunka w Niemczech na czarno?
Praca opiekunki w Niemczech bez umowy, chociaż podlega wysokim karom, jest często praktykowana. Dotyczy ona głównie zawodów wykonywanych w domu, czyli takich jak: sprzątaczka, ogrodnik czy opiekunka osoby starszej. W Niemczech w dzisiejszych czasach obowiązuje ustawa, której celem jest zwalczanie nielegalnego zatrudnienia. Nazywa się ją ustawą o przeciwdziałaniu pracy w Niemczech na czarno. Zgodnie z ustawą mamy do czynienia z pracą opiekunki w Niemczech bez umowy, gdy:
- Pracodawca nie spełnia obowiązków podatkowych,
- pracownik dostaje pieniądze „do ręki”, bez żadnych rachunków i dokumentów’
- pracodawca nie rejestruje pracownika,
- pracodawca nie płaci za pracownika składek ubezpieczeniowych,
- osoba, która otrzymuje świadczenia socjalne, nie informuje o zmianach podmiotowi wypłacającemu świadczenia.
Opiekunka w Niemczech na czarno pracuje nielegalnie, gdy:
- Jej praca nie jest nigdzie zarejestrowana,
- nie posiada umowy o pracę/umowy zlecenia,
- nie płaci z tytułu wykonywanej pracy podatków i nie jest ubezpieczona,
- dostaje pieniądze w gotówce.
Praca opiekunki w Niemczech bez umowy
Nielegalna praca opiekunki w Niemczech bez umowy wydaje się kuszącą alternatywą. Szczególnie dla osób, które poszukują pracy jako opiekunka seniorów. Niestety w Polsce i Niemczech, taka forma zarobku jest niezgodna z przepisami. Według prawa niemieckiego uznaje się to za przestępstwo. Surowej karze podlega osoba zatrudniona, jak i pracodawca.
Praca w Niemczech na czarno to wtedy, gdy pracodawca nie rejestruje swoich pracowników. Również wtedy, gdy nie płaci za niego składek ubezpieczeniowych. Otóż jedną z głównych wad opiekunki w Niemczech na czarno jest brak ważnych świadczeń. Natomiast korzystając z pomocy agencji pracy, dostaje się pełen dostęp do podstawowych świadczeń.
Komentarze